Kale

Paying close attention to the well advertised One Day sales at Whole Foods Market is a savvy way to save some serious loot.  Like the recent $1 Organic Kale deal in honor of National Kale Day!

IMG_2419

So fun to go celebrate the abundance of

IMG_2429

this super food!

IMG_2422

Samples served up

IMG_2467

defying the common notion that Kale lacks charm.

IMG_2428

Au contrair!

IMG_2425

This dish seems, rich with fall vegetables and fruits, seems to sing its very own Harvest Song.

IMG_2427

Kale, yeah!

3 Delicious Pizzas For Under $12?! Any day of the year?!

We like pizza.

The three of us happen to have strong opinions on the subject of which toppings to order.  This very important discussion alone can lead us to ask the waitress, “Could you give us one more minute?” two or three times in a single visit!

If we could get THREE unusually delicious pizzas of different varieties for less than $12.00… we, of course, would not take so much time to contemplate!

When we discovered this delightful section of Whole Foods Market,

IMG_2480

we began to re-define pizza night.

In the time it takes to unpack our groceries and set the table, the oven has pre-heated and very soon there after, we have this dare-I-say celebration sprawling our countertop.

IMG_2482

If you look closely at the top of the photo, you’ll see the makings of our fast-food side dish.  Organic Kale smoothies crazy bolster the nutritional value of our dinner… and at $1 a bunch at the sale yesterday ($2.99 most other days)- I don’t even have to begin to compare that to the price of salad at a pizza restaurant.   (Am I the only one who has this regular thought: “well, I WOULD like to buy your $13 salad for my family, however… pa-lease.   Young family, people.  We have veggies at home.”)

I think Samaria’s little face tells the rest of the story…

IMG_2485

Don’t you?

How We Get Our 5 Year Old to Consume Large Quantities of Raw Kale!

Samaria shares the opinion of most 5 year olds on the topic of Kale.

IMG_2325

What I discovered about a year ago, however, is the power of some good old fashioned competition.

IMG_2332

Allens hate to lose.  Even the littlest of Allens.  So, why not use this quality as leverage to creatively up our phytochemical, vitamin, mineral, etc. etc uptake?

IMG_2345

The first one to drink half of all of the above (blended with filtered water) would receive this coconut:

IMG_2346

Ever since Samaria lovingly carried this coconut all over Whole Foods Market last week, she has relentlessly requested to be the sole owner of said fruit.  Anwar does not require a prize to win.  The sheer glory of winning drives him.  The following reflects what happens every single time we hold this competition.  Contestants take their positions:

IMG_2349

Samaria begins to lose.

IMG_2354

She then proceeds to negotiate the terms.

IMG_2371

Anwar cooperates with agreed terms for a minute to let her gain speed, and then gets back in the game which creates tremendous concern in his opponent.

IMG_2365

She applies the back hand block.

IMG_2380

Then the front hand.

IMG_2383

Realizing she must focus all of her strength to the single goal at hand, she steps out in front of him.

IMG_2384

Unknowingly defeated,

IMG_2385

she presses on,

IMG_2388

and wins.

IMG_2391

We hit repeat, usually with 3 glasses

IMG_0954

instead of 2 glasses and a camera, 3-5 days a week.

Raw, organic Kale rarely runs for more than $2.99 a bunch, and often we find it on sale for less.   Whole Foods Market takes impeccable care of their produce, so we look forward to stocking up when we go.  Considering the health benefits of this magical vegetable, we consider this a worthy place to shift our dollars.

Let the games begin!

Soccer Snack Sign Up!

Taking our munchkin to run her little five year old heart out on the soccer field

IMG_1691

makes us feel good as parents.  Fresh air, exercise, family time… a Saturday morning well spent.  I think those three factors motivate most parents to commit to a season of setting the alarm on a weekend.  The great conflict comes when, mid and post game, we flood their little bodies with a heavy dose of sugars in both liquid and solid form, high fructose corn syrup and artificial colors and preservatives.  Could we think about some alternatives?

Like $1.99/box 365 strawberry bars (8 per box- we used 2 boxes), a $4.99 fresh cut watermelon (we used half a melon), and $4.99/box drinks with pure honest ingredients (8 per box- we used 2 boxes):

IMG_2261

The littles

IMG_2290

gathered excitedly ’round the bag

IMG_2311

hands eagerly dipping into the hydrating, sweet fruit

IMG_2275

followed by the expected shenanigans that friendship and snack time inspires.

IMG_2284

IMG_2281

Let us re-think the decisions we teach our offspring to make.  They can have a chance that we never did.  Instead of, “Well, I worked out, so now I will reward myself with a shower of junk food!”, we have the opportunity to replace that cultural norm with, “…and now I think I’ll thank my body by fueling it with clean foods.”  What a wonderful foundation for the ones we so love!

Here, here!